ZS2 Otwock | Aktualności
Skip to main content

Uhonorowanie rtm W. Pileckiego

\"loading...\"

Obchody związane z 78. rocznicą dobrowolnego wejścia rtm. Witolda Pileckiego do ,,piekła na ziemi” w Otwocku

 ,, Pamięć o rtm. Witoldzie Pileckiego,  pomimo wielu działań podejmowanych przez komunistów, nie zaginęła, a wyznawane przez niego wartości nie zostały zapomniane. Walkę o jej przywracanie rodzina zaczęła już w 1957 roku”. (IPN)

 Jednak dopiero w wolnej Polsce rozpoczęły się systematyczne działania o przywrócenie pamięci o wielkim polskim bohaterze. Już w 1989 roku nadawano szkołom, ulicom, parkom  imię rtm. W. Pileckiego. Powstały pomniki, tablice na kościołach upamiętniające dokonania niezłomnego Polaka.

22 września 2018r. w Otwocku odbyły się uroczystości ,,Żołnierz Niepodległej Rotmistrz Pilecki Bohater Niezwyciężony”. Z inicjatywy Małgorzaty Kupiszewskiej, członkini krakowskiej Fundacji ,,Gdzie” , a także członkini Stowarzyszenia Nauczycieli Polonistów, przy finansowym i organizacyjnym wsparciu władz i Rady Miasta Otwocka  nadano status Honorowego Obywatela Miasta Otwocka Zofii Pileckiej – Optułowicz i Andrzejowi Pileckiemu, dzieciom rtm. Witolda Pileckiego, skwerowi nadano imię Rotmistrza i odsłonięto pomnik rtm. Pileckiego, ufundowany przez Miasto Otwock.

W uroczystościach wzięli udział uczniowie „Nukleonika” wraz z  p. J. Wowakiem oraz p. A. Karpińską.

 Uhonorowanie rtm W. Pileckiego w Otwocku jest kolejnym etapem realizacji Projektu ,,Rotmistrz Pilecki Bohater Niezwyciężony”, opracowanego przez Małgorzatę Kupiszewską  w 2016r., do którego włączyło się Stowarzyszenie Nauczycieli Polonistów, organizując Konkurs Literacki ,,Rotmistrz Pilecki Bohater Niezwyciężony” pod Honorowym Patronatem Prezydenta RP dr. Andrzeja Dudy, o Nagrodę Minister Edukacji Narodowej.

Po odsłonięciu skweru i pomnika rtm. Witolda Pileckiego przez Krzysztofa Kosiora i Andrzeja Pileckiego, po poświęceniu skweru i pomnika, Michał Siwiec-Cielebon, historyk, dziennikarz, kustosz Muzeum Tradycji Niepodległościowej Ziemi Wadowickiej, współpracujący z fundacją „Gdzie”, prowadzący uroczystości przeczytał listy gratulacyjne od Prezydenta RP, Premiera Morawieckiego,  Prezesa PiS-u , Jarosława Kaczyńskiego. Głos zabrali Prezydent Otwocka p. Zbigniew Szczepaniak oraz  Józef Brynkus – poseł na Sejm RP VIII kadencji.

Pierwszą część uroczystości zakończyły delegacje władz miasta, organizacji społecznych, mieszkańców Otwocka oraz uczniów otwockich szkół, które złożyły kwiaty pod pomnikiem Rotmistrza.

tekst: Jarosław Wowak

UWAGA RODZICE!

Od 1 września 2017 w szkole obowiązuje dziennik elektroniczny. Hasła i loginy rodzice otrzymają

na pierwszym zebraniu.
 

strona logowania do dziennika:

LIBRUS LOGOWANIE

 


Nasze Dziecko

PartnerzyKontakt

Zespół Szkół nr 2 w Otwocku
ul. Pułaskiego 7
05-400 Otwock
Tel: (0-22) 779-30-70 
Fax: (0-22) 779-30-79  w 55
Dyrektor
dyrektor@nukleonik.pl
Sekretariat
sekretariat@nukleonik.pl

Godziny pracy sekretariatu:
Poniedziałek - piątek: 8:30 - 15:30
Uczniowie przyjmowani są od godz. 10:35

Mapa
© Zespół Szkoł nr 2 w Otwocku