ZS2 Otwock | Aktualności
Skip to main content

Narodowe Czytanie

\"loading...\"

W piękny słoneczny poranek Nauczyciele i Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w czytaniu lektur ośmiu polskich nowel. Na szkolnym boisku, które przez dwie godziny stało się ogromną sceną, wysłuchaliśmy ciekawostek o autorach opowiedzianych przez Panią Jolantę Wilczek.

Fragmenty utworów: "Dobra pani" Elizy Orzeszkowej, Dym" Marii Konopnickiej, "Katarynka" Bolesława Prusa, "Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: "Sanatorium pod Klepsydrą") Bruno Schulza, "Orka" Władysława Stanisława Reymonta, "Rozdzióbią nas kruki, wrony…" Stefana Żeromskiego, "Sachem" Henryka Sienkiewicza i "Sawa" (z cyklu: "Pamiątki Soplicy") Henryka Rzewuskiego czytane były między innymi przez Panią  Małgorzatę Piwek, Panią Katarzynę Szwed i Panią Barbarę Olszewską.

Uczniowie  przedstawili krótkie streszczenia utworów,  ich konwencje i budowę,wcielając się w role głównych bohaterów. Towarzyszyła im piękna muzyka,  będąca  motywem przewodnim każdej noweli.

Organizatorki wydarzenia : Pani Jolanta Wilczek i Pani Katarzyna Szwed zadbały również o odpowiednie tło artystyczne, którym stały się okładki książek , oczywiście w powiększonym formacie.

Przy tej okazji warto przypomnieć , że w specjalnym liście do wszystkich uczestników  Narodowego Czytania Pan Prezydent Andrzej Duda napisał, że jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Przypomina o ich aktualności i naukach z nich wypływających. Lektury, jak podkreśla, uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii.

Biorąc udział w kolejnym wspólnym czytaniu, podkreśliliśmy, że tej niezwykłej akcji przyświeca ważny cel - popularyzowanie czytelnictwa oraz, „że piękno polskiej literatury ma moc, aby nas jednoczyć i zespalać wokół wspólnych celów i wspólnych wartości”.

Narodowe Czytanie to niezwykła, krzewiąca kulturę języka polskiego akcja, ważna dla wszystkich Polaków.

Dziennik elektroniczny

strona logowania do dziennika

elektronicznego:

LIBRUS LOGOWANIE

 

EGZAMIN ZAWODOWY

 


PartnerzyKontakt

Zespół Szkół nr 2 w Otwocku
ul. Pułaskiego 7
05-400 Otwock
Tel: (0-22) 779-30-70 
Fax: (0-22) 779-30-79  w 55
Dyrektor
dyrektor@nukleonik.pl
Sekretariat
sekretariat@nukleonik.pl

Godziny pracy sekretariatu:
Poniedziałek - piątek: 8:30 - 15:30
Uczniowie przyjmowani są od godz. 10:35

Mapa
© Zespół Szkoł nr 2 w Otwocku